Aktywność fizyczna w czasie upałów: jak mądrze ćwiczyć?
Lato to doskonały czas na wprowadzenie w swoją codzienną rutynę angażujących aktywności fizycznych. Jednak kiedy upał daje się we znaki, warto pamiętać, aby przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie. Jakie skutki mogą przynieść ćwiczenia w upale? Jakie aktywności fizyczne najlepiej sprawdzą się latem i jak ćwiczyć przy wyższych temperaturach, aby trening był nie tylko skuteczny, ale i efektywny? Sprawdź i nie popełnij tych podstawowych błędów!
Czym grozi trening na zewnątrz w czasie upału?
Aktywność fizyczna w lecie, zwłaszcza wykonywana w godzinach popołudniowych przy ekstremalnie wysokich temperaturach może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, a nawet życia. Nieodpowiednia odzież sportowa, niewłaściwa ochrona przeciwsłoneczna i niewystarczające nawadnianie organizmu, prowadzą nie tylko do przegrzania, ale również do udaru, którego skutki mogą być nieodwracalne.
Pierwszymi oznakami świadczącymi o wystąpieniu udaru będą niegasnące uczucie pragnienia, a także nasilające się zaniepokojenie, pobudzenie, a nawet stany lękowe. Konsekwencją nieodpowiedzialnych ćwiczeń w upale, zwłaszcza jeśli nie zareagujemy właściwie na pierwsze symptomy udaru, mogą być również wymioty, skurcze kończyn, niebezpieczny spadek ciśnienia tętniczego, a nawet utrata przytomności.
Jeśli decydujemy się na podjęcie angażującej aktywności fizycznej w lecie, musimy pamiętać, że wysokie temperatury wpływają na rozszerzenie naszych naczyń krwionośnych, co z kolei implikuje znacznie szybsze bicie serca. Dzieje się tak, ponieważ pompuje ono więcej krwi niż normalnie, w celu wypełnienia powstałej w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych przestrzeni. Takie obciążenie mięśnia sercowego może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Nadmierna aktywność fizyczna w lecie, bez względu na kondycję, czy wydolność organizmu może prowadzić do skrajnego wyczerpania i zasłabnięcia. Jeśli decydujemy się na trening plenerowy, warto zatem odpowiednio się do niego przygotować. Konieczne okażą się odpowiednie akcesoria treningowe jak bidon na wodę utrzymujący niską temperaturę, czapka z daszkiem, lub chusta osłaniające głowę przed słońcem, odpowiednio wysoka ochrona SPF, a także partner, który w razie potrzeby będzie w stanie udzielić nam niezbędnej pomocy i wezwać pogotowie.
Gorączka treningowa i aklimacja
Nie tylko trening w upale, ale tak naprawdę każda aktywność fizyczna, przyczynia się do podniesienia naszej naturalnej temperatury ciała, prowadząc do stanu podgorączkowego, a nawet gorączki sięgającej do 40°C. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju treningu, jego intensywności, a także naszej kondycji oraz stopnia aklimatyzacji, czyli przystosowania naszego organizmu do wysokich temperatur.
Ponieważ podczas upałów nasze ciało znacznie szybciej osiąga wyższe temperatury, warto postawić na letnie sporty wodne, dzięki którym będziemy w stanie się ochłodzić lub spacery, które nie wymagają od nas zbyt dużego wysiłku. Oczywiście należy pamiętać, że wykonywanie treningów regularnie, nawet podczas tak niesprzyjających warunków, jak wysokie temperatury przyczyni się do wypracowania naturalnej odporności naszego organizmu na niesprzyjające warunki. Konieczne jest jednak zachowanie odpowiednich środków ostrożności oraz stopniowe zwiększanie poziomu intensywności, wpływając tym samym pozytywnie na proces aklimatyzacji.
Jak się chronić i trenować mądrze w letnim czasie?
Napoje izotoniczne? Odpowiednie koszulki sportowe, wykonane z oddychających, przyjaznych dla skóry materiałów? A może właściwa ochrona głowy przed słońcem? Czy wiesz, w jaki sposób najskuteczniej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas aktywności fizycznej w lecie?
Kondycja i stan zdrowia
Przede wszystkim należy pamiętać, że trening w upalne dni jest zarezerwowany jedynie dla osób całkowicie zdrowych, a także przystosowanych do takich aktywności fizycznych, jak bieganie w upale, czy fitness na świeżym powietrzu. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z regularnymi treningami, lub osoby borykające się z problemami związanymi np. z układem krążenia powinny szczególnie unikać aktywności podczas wysokich temperatur.
Pora dnia
Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii jest godzina rozpoczęcia treningu. Najlepiej by aktywność fizyczna w lecie odbywała się do godziny 11:00 rano lub po godzinie 18:00.
Miejsce
Warto zwrócić uwagę na właściwie miejsce do przeprowadzenia treningu. Najlepiej sprawdzi się obszar zacieniony jak park, czy las.
Właściwa odzież sportowa
Oczywiście niezwykle istotną kwestię stanowią także odpowiednie akcesoria i ubrania treningowe. Wykonane z przewiewnych materiałów koszulki sportowe, czy pojemne sportowe nerki mieszczące bidon oraz proteinowe przekąski to doskonała inwestycja, która znacząco podniesie nie tylko komfort treningu, ale również zadba o nasze bezpieczeństwo podczas jego wykonywania.
Sport w czasie upałów może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji zagrażających naszemu zdrowiu, a często nawet życiu! Dbaj o regularne nawadnianie organizmu, zainwestuj we właściwą odzież sportową i akcesoria, a przede wszystkim podejdź do tematu odpowiedzialnie i nie przesilaj swojego organizmu, zwłaszcza jeśli temperatury na zewnątrz przekraczają 25°C.