Nauka pływania - od czego zacząć i co będziesz potrzebował?
Pływanie to aktywność fizyczna, która doskonale działa na całe ciało, rozwój mięśni u dzieci, jak i zdrowe plecy u osób dorosłych. Jednak, aby korzystać z tych przywilejów, trzeba najpierw nauczyć się pływać. Gdzie i kiedy najlepiej rozpocząć lekcje pływania? Lekcje z doświadczonym instruktorem są prostą drogą do poznania prawidłowej techniki oraz poznania zasad bezpieczeństwa w basenie czy morzu. Jak właściwie się do nich przygotować i jakie akcesoria na basen okażą się pomocne? Przygotowaliśmy kilka najważniejszych informacji!
Od czego zacząć naukę pływania?
Przede wszystkim absolutną podstawą jest uświadomienie sobie, że nauka pływania, jest procesem, który u każdej osoby będzie przebiegał inaczej. Nie należy się zbyt mocno forsować, czy zniechęcać, ponieważ początki nawet u świetnych pływaków bywały naprawdę trudne. Lekcje pływania warto zatem zacząć od podstaw. Stopniowe oswajanie się z wodą, swobodne dryfowanie, czy ułożenie się na powierzchni w pozycji „na plecach”, to doskonała baza, którą stopniowo można będzie rozwijać o następne kroki.
Nauka powinna odbywać się w bezpiecznej przestrzeni, dlatego najlepszym wyjściem będzie pływanie na basenie, który jest pod opieką wykwalifikowanego ratownika. Po oswojeniu się z wodą można przejść do nauki prawidłowego oddychania, przyjmowania odpowiedniego ułożenia, czy wykonywania właściwych ruchów, które pozwolą na osiągnięcie najlepszych efektów.
Co jest potrzebne do nauki pływania?
Kiedy podstawy mamy już za sobą, czas na bardziej wymagające wyzwania na nieco głębszej wodzie. Dla własnego bezpieczeństwa nauka powinna odbywać się pod bacznym nadzorem instruktora, który nie tylko nie pozwoli nam utonąć, ale również będzie miał możliwość korygowania naszych błędów na bieżąco, tak aby nie utrwaliły się one w pamięci.
Nauka pływania, zwłaszcza na głębokościach utrudniających postawienie stabilnie stopy na podłożu, może być mimo wszystko dość stresująca dla niektórych osób. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiedni sprzęt i akcesoria do pływania, ułatwiające pierwsze kroki.
- Rękawki – jest to chyba jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych akcesoriów, zwłaszcza wśród najmłodszych. Są one nie tylko wygodne, ale i niezwykle skuteczne zarówno w przypadku mniejszych, jak i większych dzieci.
- Kamizelki – specjalne modele do nauki pływania to ciekawa alternatywa dla nieco starszych dzieci i dorosłych, którzy uczęszczają na swoje pierwsze lekcje pływania. W duecie z takim gadżetem, jak okulary pływackie, zadbają nie tylko o bezpieczeństwo, ale i komfort.
- Deski do nauki pływania – ten gadżet bardzo często można spotkać w szkołach pływania. Są idealnymi pomocnikami dla osób w każdym wieku i pomagają w nauce wielu różnych technik.
- Pas pływacki – to doskonała alternatywa dla klasycznego koła. Nie krępuje ruchów i jest idealnie dopasowany, dzięki czemu nauka pływania jest o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza.
Jak wygląda nauka pływania dla dzieci?
Choć przygodę z wodą warto zacząć już od najmłodszych lat, to dopiero po ukończeniu przez pociechę czwartego roku życia, można rozpocząć prawdziwą naukę pływania. Zajęcia przybierają charakter mniej zabawowy, a bardziej techniczny, dzięki czemu dziecko zacznie uczyć się konkretnych stylów. Ponadto nauczy się również przydatnych technik oddechowych i bezpiecznego nurkowania.
Choć oczywiście podstawy można pokazać dziecku samodzielnie, warto zadbać o edukację pod okiem instruktora. Zajęcia pływackie organizowane są niemal na każdym basenie. Właściwie skomponowana wyprawka dla dziecka powinna składać się z takich elementów jak ręczniki na basen, klapki, czepek, gogle i plecak, np. taki jak worek Nike w różnych kolorach, który pomieści niezbędne akcesoria.
Jak się uczy pływać osoby dorosłe?
Nie ma konkretnego wieku, w którym warto rozpocząć naukę pływania, liczą się przede wszystkim chęci, zapał i systematyka. Dorośli, bardzo często wychodzą z założenia, że mogą nauczyć się pływania samodzielnie, bez żadnej pomocy i właściwie poniekąd jest to prawda. Kiedy już opanujemy lęk przed wodą i nauczymy się uspokajać oddech, możemy nauczyć się kilku podstawowych ruchów, które nie pozwolą nam utonąć.
Niestety samodzielna nauka niesie za sobą ryzyka w postaci utrwalenia błędów takich jak przyjmowanie złej pozycji, czy wykonywanie nieefektywnych ruchów, które trudno będzie zastąpić prawidłowymi. Co więcej, samodzielna nauka jest znacznie mniej bezpieczna, niż lekcje pływania pod okiem instruktora. Podobnie jak w przypadku zajęć dla dzieci, można zapisać się na lekcje na niemal każdym basenie, a jedyna inwestycja, jaką musimy poczynić poza wykupieniem karnetu to oczywiście torby sportowe, czepki, klapki i ręcznik.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych! Rodzinny kurs pływania to świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu, nabycia nowych umiejętności lub odświeżenia zdobytej niegdyś wiedzy. Spraw, aby aktywność fizyczna była przyjemnością i zabawą!