SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Przygotowania do biegania w zimie - o czym musisz pamiętać?

2022-11-04
Przygotowania do biegania w zimie - o czym musisz pamiętać?

Bieganie w zimie to temat rzeka. Niektórzy fani joggingu chowają w tym czasie buty i włączają stacjonarne bieżnie, aby nie ryzykować kontuzji czy się nie przeziębić. Inni nie rezygnują z aktywności na zewnątrz. Czy bieganie w czasie zimy to dobry pomysł? Jak dobrać akcesoria i odzież do biegania w zimie? Na co zwrócić uwagę w trakcie joggingu, gdy temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza? Podpowiadamy!

Warto zaznaczyć, że bieganie to jeden z niewielu rodzajów dyscyplin sportowych, które można uprawiać praktycznie o każdej porze roku. Oczywiście, należy w takim przypadku uwzględnić warunki pogodowe. Latem konieczne są lekkie i oddychające ubrania, jesienią i wiosną przydadzą się z kolei kurtki przeciwdeszczowe i przeciwwiatrowe. A jak jest zimą? Czy bieganie w niskiej temperaturze to dobry pomysł?

Czy warto biegać zimą?

Zdecydowanie warto biegać zimą! Bieganie w niskiej temperaturze poprawia krążenie krwi i zwiększa odporność organizmu. Zwiększa też błyskawicznie wydolność tlenową, a stosując wysokiej klasy odzież do biegania w zimie – jest bardzo przyjemne (niektórzy fani joggingu wskazują nawet, że bieganie w czasie zimy jest przyjemniejsze niż uprawianie tego sportu latem, w czasie upałów).

Twoje mięśnie staną się silniejsze, a serce bardziej przygotowane na wysiłek. Wydajny układ krążenia i pozostałe organy sprawią, że w letnim sezonie będą omijać Cię kontuzje, a Twój organizm stanie się odporny na wirusy, przeziębienia i podobne infekcje. Podkreślmy, że bieganie w zimie to pewien rodzaj bezpiecznego morsowania. Konieczne jest jednak prawidłowe przygotowanie organizmu!

Bieganie w czasie zimy - jak się przygotować fizycznie?

Jak zacząć biegać w zimie? Przede wszystkim zacznij od odpowiedniego posiłku. Powinieneś dostarczyć sobie pełnowartościowych i odżywczych składników w postaci węglowodanów oraz tłuszczy złożonych. Pozytywne kalorie przekładają się na możliwości organizmu i przyspieszają metabolizm, przekładając się z kolei na prawidłową reakcję organizmu na bieg w zimie.

Kolejny punkt przygotowań to rozgrzewka. Ważna jest oczywiście przez cały rok, ale zimą mięśnie jeszcze bardziej zastygają i należy je mocno rozruszać. Intensywna, przynajmniej półgodzinna rozgrzewka całego ciała to klucz do ochrony przed potencjalnymi kontuzjami. Rozgrzej dobrze nogi, tułów, ale także ramiona i ręce.

Na koniec pamiętaj o tym, aby zabrać ze sobą wysokiej jakości ubrania i akcesoria do biegania w zimie. Odzież musi zabezpieczać Cię z jednej strony przed przemarznięciem, ale z drugiej powinna umożliwiać organizmowi pełen dostęp do tlenu.

W co się ubrać do biegania w niskich temperaturach?

Najważniejsza jest skuteczna ochrona głowy i kończyn. To tam ucieka najwięcej ciepła. Sportowe czapki zimowe z jednej strony izolują górne partie czaszki przed mrozem i wiatrem, ale z drugiej pozwalają skórze w pełni oddychać. Szaliki i rękawiczki zabezpieczą przed wymarznięciem i zimnym ruchem powietrza, który utrudnia bieganie. Warto niekiedy zainwestować też w charakterystyczne kominy, którymi zasłonisz twarz w razie potrzeby.

Czapka zimowa 4F Sportowa szara r M

W czasie joggingu w mrozie konieczna będzie odzież termoaktywna do biegania w zimie. Składają się na nią kominiarki, bluzki, spodnie czy skarpety. Izolują chłód, dają ciału pełną wygodę w trakcie ruchu i nie powodują żadnego dyskomfortu.

Oczywiście nie zapomnij, że bieganie w zimie wymaga też ochrony przed potem (szczególnie na dłuższych dystansach). Warto zainwestować w dodatki do biegania w postaci opasek, które ograniczą ryzyko przepocenia głowy.

To nie wszystkie elementy zapewniające bezpieczne bieganie w czasie zimy. Odzież gwarantuje wysoki komfort termiczny, ale nie zapobiegnie przed poślizgnięciem się czy nieprawidłowym ułożeniem stopy. Bieganie w zimie możliwe jest wyłącznie przy zastosowaniu odpowiedniego obuwia.

Buty do biegania na zimę - jakie wybrać?

Jakie buty do biegania w zimie sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim powinieneś wybrać egzemplarze odporne na wilgoć czy śnieg. Muszą zapewniać stopom najwyższy komfort termiczny. Dobrze jeżeli wykonane są z takich tkanin jak np. Gore-Tex. Zwróć też uwagę na podeszwę takiego obuwia. Powinna mieć duży bieżnik i odpowiednio wyprofilowany kształt. To zapobiegnie przypadkowemu poślizgnięciu się.

Niektóre wersje butów do biegania w czasie zimy mają też system stabilizacji kostki. Dzięki temu unikniesz zwichnięcia czy skręcenia tej wrażliwej części nogi. Pamiętaj, że bieganie w czasie zimy w butach uniwersalnych nie jest dobrym pomysłem i może skończyć się naprawdę źle!

Jak biegać zimą, żeby się nie rozchorować?

Wspomnieliśmy już o posiłku i rozgrzewce. Zwróć uwagę na to, aby dostosować strój do panujących na zewnątrz warunków. Przy większym mrozie (około -5 stopni Celsjusza) używaj pełnego zestawu termicznego. Unikaj ruchu przy temperaturze poniżej -15 stopni Celsjusza – ten może być dla Ciebie zagrożeniem, jeżeli nie jesteś na niego odpowiednio przygotowany. Unikaj też na początku długich dystansów. Delikatne wybieganie na dwa, trzy kilometry jest optymalnym rozwiązaniem.

Polecane

Czapka zimowa 4F Sportowa szara r M Okazja

Czapka zimowa 4F Sportowa szara r M

34,95 zł brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 34,95 zł/1szt.0% Cena regularna: 59,00 zł brutto/1szt.-41%
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 5983 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-05
Polecam,realizacja zamówienia na najwyższym poziomie.
2024-09-01
Bardzo szybka i bezproblemowa realizacja.
pixelpixel