Zimowy wyjazd w góry - co warto ze sobą zabrać?
Jedziesz na wyjazd w góry w zimie? Zapowiada się czas pełen przygód i niesamowitych wrażeń. Pamiętaj jednak, że na taką wyprawę musisz się odpowiednio przygotować, uwzględniając ważne akcesoria w góry oraz ubrania. Co powinieneś spakować w plecak jadąc w góry w zimie? Na co zwracać szczególną uwagę, wychodząc na szlak? Oto najważniejsze zasady zimowych wyjść w górskie pasma.
Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak proste wyjście w góry zimą. Niezależnie czy wybierasz się na podbój Tatr, czy Alp – w czasie najzimniejszej pory roku pasma wymagają kompleksowego przygotowania. Wyprawka w góry na zimę może decydować nie tylko o komforcie Twojej wyprawy, ale niekiedy uratować Ci zdrowie czy nawet życie!
Wyjazd w góry zimą. Co spakować do plecaka?
Wycieczka w góry zimą będzie bezpieczna tylko wtedy, jeżeli odpowiednio zapakujesz swój plecak. Co powinieneś mieć koniecznie ze sobą? Jak się spakować w góry w zimie? Ważna jest standardowa mapa, która pomoże Ci określić kierunek wędrówki w razie problemów z elektroniką i zasięgiem. Na wyjazd w góry w zimie spakuj pełnokaloryczne jedzenie, coś słodkiego, wodę, ale również napoje gorące (do ich przechowywania sprawdzą się termosy THERMOS).
Warto zabrać ze sobą także apteczkę pierwszej pomocy (wraz z folią ogrzewającą), zapalniczkę, dodatkową warstwę ubrania (np. ocieplacze na kolana czy kolejną bluzę) i przeciwdeszczową narzutkę, która osłoni Cię przed przemoknięciem w razie padającego deszczu (co zdarza się także zimową porą).
Jeżeli nie chcesz brać plecaka, możesz wykorzystać specjalne torby sportowe (z funkcją umieszczenia na plecach). Zwróć uwagę, aby wybrać je w taki sposób, aby pod żadnym względem nie utrudniały Ci ruchu.
Jak się ubrać w góry?
Odzież powinna być ciepła, wygodna i trwała. Jak się ubrać w góry zimą? Na pewno musisz chronić kończyny. Czapka zimowa gwarantująca odpowiednią ochronę głowy przed przemarznięciem to podstawa. Liczą się również specjalne rękawiczki i ciepłe skarpety. Możesz zabrać ze sobą komin sportowy, jeżeli nie chcesz mieć na sobie standardowego szalika. Pod ubrania właściwe załóż bieliznę termoaktywną, która ułatwi regulację ciepłoty ciała.
Na wierzch koniecznie weź sweter i ciepłą kurtkę. Jeżeli nie pada, nie musisz zakładać na siebie od razu narzutki przeciwdeszczowej (masz ją już w plecaku – tak na wszelki wypadek). Spodnie powinny być dość grube i ocieplane. Zwróć koniecznie uwagę na buty. Powinny być to zimowe trapery z bieżnikowaną podeszwą i stabilną konstrukcją, zapobiegającą ześlizgnięciu się z drogi czy skręceniu i zwichnięciu stawów.
Akcesoria, które musisz mieć podczas wyjazdu w góry w zimie
Co zabrać w góry zimą? Lista akcesoriów jest szeroka, a każdy z poniżej prezentowanych gadżetów może uratować Cię w newralgicznym momencie. Przede wszystkim do plecaka lub torby włóż naładowanego smartfona i pojemny powerbank. Dzięki temu nie powinieneś mieć problemu z wyładowaną baterią i możesz liczyć na wsparcie służb ratowniczych w razie potrzeby.
Zabierz ze sobą też latarkę czołową lub zwykłą z naładowaną baterią i kilka „paluszków” w zapasie. Wycieczka w góry w czasie zimy nie zawsze kończy się tak, jakbyśmy tego chcieli. Może się zdarzyć, że na dłużej „utkniesz” na szlaku. W takim przypadku zawsze przyda się źródło światła, które pomoże np. znaleźć drogę powrotną.
Na pewno warto mieć ze sobą raki turystyczne (montowane na buty) i niewielkie czekany. Dobrze, jeżeli zabierzesz ze sobą składane kije trekkingowe, wspomagające spacer. Polecamy także specjalne ogrzewacze chemiczne. To akcesoria, które pomogą zwiększyć komfort termiczny w razie potrzeby. Wystarczy przełamać specjalny fragment, a woreczek foliowy wypełniony specyficzną cieczą zamieni się w ciepłą i twardą bryłę.
Bezpiecznie na szlaku - na co uważać w górach zimą?
Przede wszystkim pamiętaj, że góry w zimie zawsze są wymagające. Opracuj wcześniej trasę wędrówki, uwzględniając swoje możliwości, doświadczenie i panujące na zewnątrz warunki pogodowe. W góry wyjdź wczesną porą, aby nie wracać po zmroku. Jeżeli zapowiadają się bardzo silne wiatry, grad, burze śnieżne albo lawiny – Twoja wycieczka w góry zimą powinna zostać bezwzględnie przełożona.
Nie schodź pod żadnym względem z wytyczonego szlaku i trzymaj się założonego planu. Jeżeli czujesz wyraźne zmęczenie, zrób sobie przerwę lub wróć do bazy. Słuchaj zawsze ratowników górskich i bardziej doświadczonych wędrowców, którzy wskazują Ci na niebezpieczne miejsca lub ostrzegają przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.
Uważaj też na dzikie zwierzęta. Same w sobie nie są dla Ciebie zagrożeniem, jednak pod żadnym pozorem nie powinieneś prowokować ich do ataku. Nie uciekaj, nie rzucaj w zwierzęta kamieniami i nie krzycz. Postaraj się powoli oddalić z miejsca spotkania, bez paniki. Dzięki temu spotkanie z naturą będzie na pewno bezpieczne.