SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak wyczyścić plecak szkolny?

2023-02-01
Jak wyczyścić plecak szkolny?

Dzieci nie zawsze dbają o swoje szkolne przybory, a przed letnią przerwą najczęściej rzucają je w kąt, ciesząc się piękną pogodą i wolnością. Z tego względu przygotowanie plecaka to jedna z podstawowych czynności, wykonywana po wakacjach. W jaki sposób wyczyścić plecak do szkoły, aby był on jak nowy? Czy pranie plecaka w pralce to dobry pomysł? Wyjaśnimy wszystkie Twoje wątpliwości.

Współczesne plecaki szkolne są bardzo zróżnicowane pod względem budowy, wykonania i materiału. Niektóre zrobione są z miękkich, delikatnych tkanin, a inne są sztywne i twarde. Tak szerokie spektrum sprawia, że czyści się je inaczej. Zacznijmy jednak od podstawowych zasad związanych z przygotowaniem tornistra - czyszczenie plecaka należy zacząć od przygotowania tego egzemplarza.

Czyszczenie plecaka - o czym pamiętać?

Niezależnie czy Twoje dziecko posiada plecak Nike, czy plecak Adidas – przed przystąpieniem do właściwych działań konieczne jest prawidłowe przygotowanie plecaka. Wyjmij z niego wszystkie pozostałości. Zwróć uwagę na wszystkie kieszenie, również te boczne. W tornistrze nie mogą znajdować się długopisy, kartki czy inne elementy.

Jak wyczyścić plecak szkolny? Podstawowe, regularne czyszczenie takiej torby polega na przetarciu materiału (niezależnie od jego rodzaju) przy pomocy miękkiej, delikatnie wilgotnej szmatki (bez detergentów). Pamiętaj przy tym, aby plecak do szkoły odkurzyć zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

Zwróć uwagę na fakt, że plecak szkolny jest dość mocno narażony na brud i kurz. Warto go więc czyścić regularnie. Postaraj się przynajmniej raz w tygodniu dokonać przeglądu tornistra, a także oczyścić go z nieczystości. W ten sposób dłużej będzie cieszył się dobrą kondycją.

Pranie plecaka w pralce - tak czy nie?

Niestety, co jakiś czas plecak szkolny wymaga bardziej gruntownych porządków. Tu pojawia się dylemat – czy pranie plecaka w pralce to dobry pomysł? Niektórzy wrzucają torby do wirówek, ustawiając je na tryb ręczny. Nie polecamy takiego rozwiązania. Intensywność prania w pralce może uszkodzić plecak do szkoły, niekorzystnie wpływając na jego rozmiar czy kolor. Materiał stanie się też bardziej podatny na zerwanie.

Co w takim razie zrobić, jeżeli tornister jest niezwykle brudny i wymaga gruntownego czyszczenia? W takim przypadku konieczne jest ręczne pranie plecaka. Do ciepłej wody dodaj środek piorący w postaci proszku lub płynu. Dokładnie wyszoruj kolejne elementy torby. Zwróć uwagę zarówno na zewnętrzną, jak i wewnętrzną jej część. Po wszystkim dokładnie przepłucz plecak do szkoły, pozbywając się detergentów. Pozostaw też wypraną rzecz w suchym i ciepłym miejscu, aby spokojnie mogła wyschnąć.

Plecak szkolny NIKE Elemental zielony

Jak prać plecak na kółkach?

Coraz modniejszym rodzajem plecaków są egzemplarze na kółkach. Przypominają one trochę torby podróżne z uchwytem. Można swobodnie nosić je na plecach albo transportować na ziemi przy pomocy dołączonego zestawu kółek. Tego typu plecak może służyć zarówno jako tornister do szkoły, jak i np. walizka na wycieczki klasowe.

Jak wyprać plecak z kółkami? Zachowując podobne zasady do tych, zaprezentowanych wyżej, Nie wrzucaj torby do pralki. Jeżeli to możliwe – zdemontuj elementy jezdne (kółka i rączkę). Włóż zabrudzony materiał do wanny z ciepłą wodą, zalej detergentami i zacznij prać. Następnie dokładnie osusz plecak do szkoły. Część główna musi dobrze wyschnąć, zanim zamontujesz kółka.

Uwaga! Jeżeli nie da się odłączyć elementów jezdnych, postaraj się wyczyścić plecak bez zanurzania ich w wodzie.

Jak wyczyścić plecak z plam?

Plecak szkolny narażony jest na kontakt z wieloma czynnikami, które mogą zostawiać ślady w postaci plam. Niektóre z nich (jak plamy z soku, czekolady czy kredek) możesz usunąć stosując roztwór wody i mydła. W przypadku bardziej zaawansowanych pozostałości konieczne będzie zastosowanie nietypowych środków.

Do plam po owocach stosuj roztwór wody z gliceryną. Na trawę najlepsza jest soda oczyszczona, która rozpuszcza ślady po źdźbłach. Tusz z długopisu rozpuścisz przy pomocy soku wyciśniętego z cytryny, z kolei tłuste plamy znikną przez zastosowanie talku i bibuły.

Zwróć uwagę na to, że przed usuwaniem plam musisz dokładnie opróżnić plecak. Postaraj się też jak najszybciej zareagować, jeżeli zauważysz zabrudzenie – dużo trudniej jest pozbyć się zaschniętych i starych plam.

Jak dbać o czystość plecaka szkolnego?

Najlepszym sposobem na dbałość o plecak szkolny jest regularność. Szczególnie małe dzieci mają tendencję do brudzenia tego przedmiotu, stąd warto go codziennie przeglądać. Jeżeli kupujesz dziecku plecak New Area lub innego producenta o uznanej marce – nie musisz bać się go czyścić nawet kilka razy w tygodniu i prać. Postępuj zgodnie z wytycznymi producenta i zastosuj się do wyżej zaprezentowanych przez nas zasad.

Polecane

Plecak NEW ERA New York Yankees Disti Multi bordo Promocja

Plecak NEW ERA New York Yankees Disti Multi bordo

89,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 109,00 zł/1szt.-18% Cena regularna: 150,50 zł brutto/1szt.-41%
Plecak NIKE Szkolny Elemental LBR Dwukomorowy Zielony Sportowy Miejski Promocja

Plecak NIKE Szkolny Elemental LBR Dwukomorowy Zielony Sportowy Miejski

89,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 99,00 zł/1szt.-10% Cena regularna: 179,00 zł brutto/1szt.-50%
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 5797 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-11
Super dzięki
2024-07-10
Szybka realizacja zamówienia. Torba naprawdę duza. Polecam
pixelpixel