SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Obowiązkowe oświetlenie rowerowe - jak wyglądają przepisy?

2021-05-10
Obowiązkowe oświetlenie rowerowe - jak wyglądają przepisy?

Podczas poruszania się jednośladem po Polsce warto pamiętać o kilku obowiązkach, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo, jak i wygodę podczas poruszania się po drogach. Sprawdź, jakie jest obowiązkowe oświetlenie rowerowe, w które musisz zainwestować przed wyruszeniem w trasę!

Jeśli wybrałeś już dogodny model roweru, który spełni Twoje wszystkie oczekiwania, pora na zakup niezbędnych akcesoriów. O ile jeśli zdecydowałeś się na rower nowy, ze sklepu, najczęściej możesz być spokojny o jego stan techniczny oraz wyposażenie, które powinno spełniać wszystkie normy. Jeśli jednak wybrałeś opcję zakupu modelu używanego, warto będzie zastanowić się nad sprawdzeniem roweru pod kątem między innymi oświetlenia.

Obowiązkowe wyposażenie roweru - oświetlenie i nie tylko

Zgodnie z konwencją wiedeńską rower to pojazd posiadający co najmniej dwa koła, napędzany energią mięśni. Rower powinien także posiadać sprawny hamulec, być wyposażony w dzwonek słyszalny z odpowiedniej odległości i nie posiadać żadnego innego dźwiękowego urządzenia ostrzegawczego. Jak dotąd brzmi prosto? To nie wszystko! Rower dopuszczony do rucho musi być wyposażony w czerwony odblask i lampę z tyłu oraz lampę dającą białe lub żółte światło z przodu. Oświetlenie rowerowe takie jak zestaw latarek rowerowych FALCON EYE FBS0111 przód i tył czy lampa rowerowa MACTRONIC przednia SCREAM 3.3 600lm to podstawa, aby zachować należyte bezpieczeństwo na drodze. Jest kluczowe nie tylko z punktu widzenia samego rowerzysty, ale przede wszystkim pozostałych członków ruchu drogowego - kierowców pojazdów osobowych, pieszych i innych rowerzystów.

Zestaw latarek rowerowych FALCON EYE FBS0111 Przód i tył

O czym w skrócie należy pamiętać wybierając oświetlenie rowerowe?

- z przodu widoczne jedno białe urządzenie odblaskowe oraz lampka,
- pomarańczowe odblaski na pedałach widoczne z przodu i z tyłu,
- opcjonalnie odblaski zamontowane na szprychach dające pomarańczowe światło odblaskowe każdego koła,
- czerwony odblask o dużej powierzchni z tyłu oraz lampa.

Jeśli planujesz jeździć w warunkach ograniczonej widoczności i nie masz wymaganego osprzętu, możliwy mandat to na pozór najmniejszy problem, jakiego możesz doświadczyć. Oświetlenie jest ważnym środkiem ostrożności, na którym nie powinno się oszczędzać. Zostały przeprowadzone badania, które wykazały, że 46% wszystkich wypadków śmiertelnych na rowerach ma miejsce w nocy, podczas gdy tylko 8% rowerzystów biorących udział w tych kolizjach było wyposażonych w światła. Liczby te wskazują, że brak widoczności rowerzysty na drodze może być głównym czynnikiem większości wypadków po zmroku i nie tylko.

Lampa rowerowa MACTRONIC Przednia SCREAM 3.3 600lm

Dobór mocy oświetlenia rowerowego

Prawo jasno nie określa maksymalnego poziomu natężenia światła. Warto jednak pamiętać, w szczególności podczas jazdy po zmroku, że lampy rowerowe mogą być nawet mocniejszych niż lampy samochodowe. Zbyt mocne oświetlenie może w najgorszym wypadku spowodować wypadek, dlatego istotne jest dobranie odpowiednich akcesoriów, polecanych przez profesjonalistów. Jeśli wolisz mocne oświetlenie rowerowe, powinieneś rozważyć odpowiednie ustawienie kąta i intensywności wiązki, aby światło nie padało bezpośrednio na linii wzroku nadjeżdżających kierowców czy rowerzystów.

Jeśli dojeżdżasz do pracy na rowerze późną jesienią i zimą, dobre oświetlenie będzie niezbędne. Produkty wyposażone w diody LED sprawiają, że jazda nocą staje się bardziej dostępna dla praktycznie każdego rowerzysty. Do zalet lamp LED w porównaniu z porównywalnymi lampami halogenowymi można zaliczyć mniejsze zużycie energii, dłuższą żywotność, mniejszy rozmiar i stosunkowo niski koszt. Tak dobrze dobrane oświetlenie na rower sprawia, że są jest to doskonała opcja dla rowerzystów pokonujących kilometry o różnych porach.

Jeśli potrzebujesz części zamiennych do roweru, zapraszamy Cię do przejrzenia oferty naszego sklepu internetowego. Z pewnością już po krótkiej przejażdżce nowym rowerem stwierdzisz, że oświetlenie to nie wszystko. Dobrze dobrana odzież rowerowa i pozostałe gadżety funkcjonujące w świecie rowerzystów to inwestycja, która uczyni jazdę przyjemniejszą, bardziej komfortową i co najważniejsze bezpieczniejszą.

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 5727 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-23
Polecam !!!
2024-06-19
Błyskawiczna realizacja, kontakt bez zastrzeżeń, produkt zgodny z opisem.
pixelpixel